.


Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Prof. dr. st. of. mech. Andrzeja Perepeczko,

Absolwenta Wydziału Mechanicznego PSM z 1950 roku, Dziekana Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Morskiej w latach 1990 - 1993, Starszego Mechanika, autor podręczników i pisarza, wychowawcy i przyjaciela wielu pokoleń uczniów i studentów (w uczelni pracował ponad 50 lat).

W swoim dorobku pisarskim wydał ponad 120 książek, głównie o tematyce marynistycznej. Był laureatem szeregu nagród literackich i dydaktycznych, odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Armii Kra­jowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W zmarłym tracimy współtwórcę szkolnictwa morskiego, wysoko cenionego specjalistę, wychowawcę młodzieży, nauczyciela kilku pokoleń przyszłych oficerów floty handlowej, marynarza oraz wartościowego Człowieka, który w środowisku morskim cieszył się zasłużenie wielkim autorytetem moralnym i zawodowym.

Cześć Jego pamięci!

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Najbliższym składają Dziekan, Rada Naukowa oraz cała społeczność akademicka Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.


Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona 16 listopada 2023 r. o godz. 11:00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu
Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia (czwartek) o godzinie 12:30 na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku (nowa kaplica).




Andrzej Wincenty Perepeczko urodził się w 1930 roku we Lwowie. Wojnę przeżył głównie w Warszawie, gdzie w roku 1944 wstąpił do Szarych Szeregów Armii Krajowej. Po Powstaniu Warszawskim znalazł się w Radomsku koło Częstochowy, gdzie zdał tzw. małą maturę w 1946 roku. W tym samym roku zdał do Liceum Budowy Okrętów „Conradinum” w Gdańsku. We wrześniu 1948 roku odbył praktykę morską na parowcu s/s „Borysław”.

Po ukończeniu Liceum został przeniesiony na trzeci rok nauki w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, którą ukończył w 1950 roku. Praktykę dyplomową odbył na turbinowcu t/s „Pułaski”. W latach 1950–1953 przeszedł przez wszystkie szczeble okrętowej służby mechanicznej, od palacza do mechanika wachtowego. Ze względów politycznych został pozbawiony prawa pływania na statkach i wysiedlony z Wybrzeża. W latach 1953–1955 odbył zastępczą służbę wojskową w batalionie pracy w kopalni węgla kamiennego w Oświęcimiu i Wesołej koło Mysłowic. Nałożono również na niego zakaz pływania, który zdjęto dopiero na przełomie lat 1956 i 1957.

Przez kilka następnych lat Andrzej Perepeczko pracował w stoczni i studiował wieczorowo na Politechnice Gdańskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera.

Po ukończeniu Politechniki Gdańskiej w 1962 roku podjął pracę w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni jako wykładowca na Wydziale Mechanicznym i kolejno jako starszy wykładowca, docent kontraktowy i profesor uczelniany.

Równolegle podczas kilkumiesięcznych urlopów pracował jako mechanik na statkach zarówno polskich, jak i obcej bandery. Ostatecznie w 1987 roku uzyskując dyplom mechanika I klasy oraz stanowisko starszego mechanika otrzymał pracę na gazowcu bandery panamskiej.

Od 1988 był profesorem WSM. W latach 1991–1994 pełnił funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego tej uczelni. Od roku 1994 przebywa na emeryturze.

W roku 2000 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego za rozprawę „Działania operacyjno-taktyczne niemieckich okrętów podwodnych w latach pierwszej wojny światowej”.

Andrzej Perepeczko jest autorem podręczników i skryptów akademickich, a także literatury marynistycznej. W sumie udało mu się napisać i wydać łącznie ponad 100 pozycji tzw. „druków zwartych” oraz przeszło drugie tyle rozmaitych artykułów.

W roku 1970 roku został laureatem nagrody im. Mariusza Zaruskiego. W roku 2002 otrzymał Medal Księcia Mściwoja II.

 

Podmiot udostępniający: 

Wydział Mechaniczny

Wytworzył informację:

M.Malinowska
11.11.2023
Wprowadzenie:
K.Rudzki 11 Listopad, 2023 - 09:34
Ostatnia modyfikacja:
K.Rudzki 11 Listopad, 2023 - 10:50