Literacki jubileusz Profesora Perepeczko

2 kwietnia 2019 roku w Ośrodku Kultury Morskiej przy Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, odbyło się spotkanie z Panem Profesorem Andrzejem Perepeczko. Spotkanie z czytelnikami zorganizowano z okazji jubileuszu 60-lecia pracy literackiej Pana Profesora. W imieniu społeczności Wydziału gratulacje i życzenia Panu Profesorowi złożyli Prodziekani dr inż. M. Giernalczyk, prof. UMG i dr inż. J. Molenda. Profesor Giernalczyk odczytał Jubilatowi list gratulacyjny od Dziekana Wydziału oraz wręczył pamiątkową kotwicę, wykonaną przez naszych studentów.

 

List Gratulacyjny

Gdynia, 02 kwietnia 2019 r.

 

Szanowny Pan Profesor

Andrzej Perepeczko

 

 

W imieniu całej społeczności Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni składam najserdeczniejsze gratulacje z okazji

Jubileuszu 60-lecia pracy literackiej

Każdy jubileusz, zwłaszcza tak wspaniały, jest okazją do refleksji i wspomnień. Jest również okazją do podsumowania, które w Pańskim przypadku jest imponujące. Pański dorobek literacki to nie tylko książki historyczne, to również inspirujące powieści dla młodych odbiorców. Któż nie chciał być „Dziką Mrówką”, przemierzać morza i oceany w poszukiwaniu skarbów i przygód. Były one inspiracją dla wielu dzisiejszych marynarzy, którzy pod ich wrażeniem wybierali ten trudny zawód.

Przy tej okazji proszę pozwolić mi wyrazić głęboki szacunek i uznanie dla życia i działalności Pana Profesora. Dziękuję, że ogromną ich część poświęcił Pan naszej Uczelni i Wydziałowi, dziękuję w imieniu całych pokoleń mechaników okrętowych, świetnie przygotowanych przez Pana do kariery zawodowej. Pamięć o Pańskich zajęciach jest wciąż żywa w ich wspomnieniach.

Gratulując tak pięknego Jubileuszu, w imieniu własnym oraz społeczności akademickiej naszego Wydziału, składam również panu Profesorowi życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz dalszych sukcesów w działalności twórczej.

 

 

Dziekan Wydziału Mechanicznego

Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Dr hab. inż. Andrzej Miszczak, prof. UMG

 

 

Sylwetka Jubilata

Bez wątpienia można powiedzieć, że Pan Profesor Andrzej Perepeczko to prawdziwy człowiek renesansu. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Politechniki Gdańskiej, marynarzem, oficerem mechanikiem floty handlowej, od 1948 r. pływał na statkach polskich oraz obcych bander. Przez wiele lat był wykładowcą Wyższej Szkoły Morskiej i Akademii Morskiej w Gdyni, pełnił również funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego, a w między czasie pisał. Pisał wiele, podręczniki akademickie, książki marynistyczne i nawet książki dla dzieci, w tym najsłynniejszą serię o Dzikiej Mrówce, której pierwowzorem, jak się okazuje, był „wszędobylski” syn kolegi pisarza. Na tych książkach wychowały się całe pokolenia dzieci, młodzieży, studentów, marynarzy, oficerów marynarki handlowej. Niedługo Profesor Perepeczko skończy 90 lat i ten zacny jubileusz zgodził się obchodzić z nami.

Tymczasem życzymy dużo zdrowia.  

Załączniki: 

Podmiot udostępniający: 

Wydział Mechaniczny

Wytworzył informację:

J. Molenda
10.04.2019
Wprowadzenie:
J.Molenda 10 Kwiecień, 2019 - 23:38
Ostatnia modyfikacja:
J.Molenda 10 Kwiecień, 2019 - 23:38